Interviu su tinklaraštininke Knygų dama: nėra nevertingų knygų

3 kovo, 2017

Pagaliau prisėdau prie įrašo, kurį turėjau „kišenėje“ dar būdama Azijoje, tačiau niekaip nesusidėliodavau galutinai visko sutvarkyti. Šįkart interviu nevyko gyvai, nes buvau išvykusi, tačiau labai norėjau pakalbinti tinklaraštininkę Norą Sudarytę, dar kitaip a.k.a Knygų damą. Kas dar jos nepažįsta – tai ši tinklaraštininkė mėgsta skaityti knygas (praėjusiais metais net 130, wow!) ir beveik kasdien dalinasi rekomendacijomis ir įžvalgomis apie jas savo puslapyje Knygų dama. Tad žiupsnelis įkvėpimo, kuris galbūt paskatins tave šiandien paimti knygą ar skaityklę į rankas.

Sekant tavo paskyrą @knygu_dama susidaro įspūdis, kad knygos nepaleidi iš rankų. Papasakok trumpai apie save, iš kur ta neapsakoma meilė knygoms? Tikriausiai tai jau atkeliavo iš vaikystės?

Visiškai teisingai – knygos niekada nepaleidžiu iš rankų. Kur bebūčiau, visur su savim turiu knygą. Juk niekad nežinai kur ir ko teks laukti, tad laiko nešvaistau ir perskaitau skyrių ar du. O meilė atsirado vaikystėje. Ją skiepijo ir tėveliai, ir močiutės, ir mokytojai. Pastebėję mano meilę literatūrai visi ją tik dar labiau ir augino.

Kas tau yra skaitymas? Ritualas? Kasdienybė? O gal viena iš savęs tobulinimo formų?

Viskas ką tu išvardijai. Neįsivaizduoju dienos be knygos. Iš kiekvienos jų kažką gaunu – pamoką, pramogą, žinių. Plečiu savo akiratį, mąstymą. Dažnai knygos man atveria akis į daugelį dalykų ar net parodo mano pačios daromas klaidas.

Ar skaitai knygas apie motyvaciją, mitybą, ar sportą? Jeigu taip, kokios tavo manymu yra vertos skaitymo? O gal kaip tik manai, kad tokios knygos yra nevertingos?

Nėra nevertingų knygų, nebent jos diegia klaidingas vertybes. O išvardintos knygos to nedaro. Jos padeda, motyvuoja ir moko. Nuosekliai tokių knygų neskaitau, tačiau išsirenku iš jų skyrius ar tam kartui reikalingą informaciją.

Taip pat tavo metų iššūkiai skamba visai nekukliai – šiemet tavo tikslas daugiau nei 130. Kaip tu randi laiko? Gal čia tavo darbas? 

Pernai perskaičiau 130 knygų. Randu tam laiko, nes moku jį kruopščiai planuoti. Ir taip, dalinai tai mano darbas, turiu sėkmingą tinklaraštį, bendradarbiauju su keliomis leidyklomis ir Vilniaus miesto savivaldybės centrine biblioteka, kuri pasitiki mano apžvalgomis ir siūlo jas savo skaitytojams. Kad būtum įdomus, turi kone kasdien pateikti kažko naujo. Kol kas man sėkmingai sekasi tai daryti.

Kokio žanro knygas skaitai dažniausiai? Pastaruoju metu, atrodo, kad tave užvaldė detektyvai? Kuo jie ypatingi?

Skaitau viską, nors didžiausia mano meilė tenka klasikinei literatūrai. Šiais metais detektyvai užima didelę mano „repertuaro“ dalį, mat pernai juos perskaičiau vos kelis ir nusprendžiau šiais metais atsigriebti.

Trys knygos, kurias rekomenduotum perskaityti žmogui, apie kurį nieko nežinai?

Be abejo, tai būtų visa Hario Poterio serija (man HP derija yra tobulos, žmonės prie spausdinto žodžio grąžinusios knygos), Ernesto Hemingvėjaus „Kam skambina varpai“ (mano mėgstamiausias autorius) ir Romain Gary „Gyvenimas dar prieš akis“.

Rašytojas, kurio kūriniai tave labiausiai įkvepia.

Ernestas Hemingvėjus

Knyga, kurios niekam nerekomenduotum.

„Tarp paklodžių“ Scarlett O’Kelly. Siaubingas dalykas.

Geriausia knyga ever.

Visi Hariai Poteriai ir Adam Johnson „Našlaičių prižiūrėtojo sūnus“.

Jei būtum knygos herojė, tai būtum…

Daug skaitanti, nosies iš knygos neištraukianti, mažai pramogaujanti, gerai besimokanti, nerangi už visur kliūvanti paauglė, kuriai vėliau viskas atsiperka.

Gal esi skaičiusi knygą, po kurios pakeistum požiūrį į kažką ar pradėtum elgtis kitaip nei įprasta? Jei taip, tai kokia tai knyga?

Tai buvo Jodee Blanco knyga „Prašau, liaukitės iš manes tyčiotis…“. Tai autorės biografinė knyga, kurioje ji aprašo patyčių siaubą ir vėlesnes jo pasėkmes savo gyvenime. Tai be galo sukrečianti knyga, kuri parodo, jog net trumpas kreivas tavo žvilgsnis, juokas ne vietoje ar ignoravimas kitam žmogui gali reikšti bemieges ašarotas naktis.

Perskaičiusi knygą pažadėjau sau užstoti kiekvieną sutiktą silpnesnį ir kuo galėdama padėti jei matau bėdos ištiktą žmogų. Taip ir darau.

Dauguma skundžiasi, kad neturi laiko skaityti knygų. Geriau pascrollins Facebook’o naujienas, ar naujas Instagram nuotraukas. Kaip manai, kaip galima žengti žingsnį atgal ir pradėti skaityti knygas?

Manau, tokie žmonės dar nerado TOS knygos kuri pranoktų socialinius tinklus. O tokia knyga tikrai yra. Ir aš neskaitau atsiribojusi nuo aplinkos – ir pascrollinu ir FB pasivaikštau, bet ta šalia padėta knyga vis kviečia. O apie laiko stoką…. Yra to laiko. Aš ir mokausi, ir draugų, ir šeimą, ir darbų turiu, bet knygoms laiko yra. Reikia tiesiog planuoti laiką ir teisingai susidėlioti prioritetus.

Atrodo viskas vyksta labai organiškai – darbas leidykloje, knygynuose, na ir galų gale tavo FB profilis Knygų dama su knygų apžvalgomis. Kokie tavo tolimesni planai susiję su knygomis? Galbūt norėtum parašyti knygą pati ar atidaryti nedidelį jaukų knygyną?

Visokių minčių yra. Apie knygos rašymą dar negalvoju, nemanau kad išgyvenau ar patyriau dalykų kurie sudomintų ar įkvėptų kitus žmones, o rašyti vien tam, kad rašyti nematau prasmės. Ir apie savo knygų erdvę pasvarstau. Kad kažkas bus, tai tikrai. Tokia meilė, kokią aš jaučiu knygoms turi plėtotis. Ir plėtosis:)

Motyvuojanti/įkvepianti citata, kuria vadovaujiesi kasdien?

„Better oops than what if“. Rizikuokit!

Kasdienes Noros knygų rekomendacijas rasi: FB Knygų dama ir IG @knygu_dama

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *